عضو هیئت رئیسه خانه کشاورز ایران: احداث کارخانه فولاد در «جلگه رخ» تربت حیدریه توجیهی ندارد!

  • 02:45 ب.ظ
align=bottom

عضو هیئت رئیسه خانه کشاورز ایران گفت: با توجه به شرایط اقلیمی، احداث کارخانه فولاد در «جلگه رخ» تربت حیدریه توجیهی ندارد. غلامحسین هادیزاه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس اظهار داشت: برخی از تصمیماتی که دولت برای توسعه می‌گیرد هیچگونه توجیهی ندارد و یکی از این برنامه‌ها ایجاد کارخانه فولاد در منطقه جلگه رخ خراسان رضوی است....

وی بیان کرد: جلگه رخ یکی از محدود دشت‌های استان خراسان رضوی است که در آن کشاورزی اصولی بنا شده و افراد با تجمیع زمین‌ها توانسته‌اند فناوری‌های روز را به کار گیرند و  یکی از ارکان کشاورزی استان خراسان رضوی به حساب می‌آید و ظرفیت  توسعه بر مبنای کشاورزی پایدار در آن به خوبی  وجود دارد؛ احداث مجتمع فولاد در این بخش در واقع ناشی از یک نگاه غیرمحیط زیستی و تفکر قدیمی به موضوع توسعه پایدار است.

عضو هیئت رئیسه خانه کشاورز ایران با بیان اینکه تحقیقات نشان می‌دهد که خراسان رضوی جزو استان‌هایی است که سطح برداشت بسیار بالایی از آب‌های زیرزمینی دارد، تصریح کرد: با این وضعیت احداث پروژه آب‌بری مانند فولاد در یک دشت که بخش زیادی از آب آن برای کشاورزی در نظر گرفته شده و مطابق با آن سرمایه‌گذاری صورت گرفته به هیچ عنوان توجیهی ندارد.

هادیزاده تأکید کرد: در این وضعیت حفظ امنیت غذایی یکی از موضوعات بسیار اساسی و مهم به شمار می‌رود که فعالیت این کارخانه دقیقا برعکس ارکان این موضوع است به عبارت دیگر به بهانه توسعه اصلا نباید سهم آب کشاورزان را که علاوه بر زحمتکشی و شرافت ذاتی وظیفه بسیار سنگین تأمین غذای مردم را بر عهده دارند قطع کرد.

وی ادامه داد: البته نظریاتی در مورد اینکه آب این کارخانه  از طریق پساب تربت حیدریه تأمین می‌شود وجود دارد اگر این مسئله صحت داشته باشد که خارج از منطق است موضوعات بهداشتی و زیست محیطی آن را چه کسی پاسخ می‌دهد و علاوه بر این هزاران وسیله و ادواتی که روزانه در رفت و آمد برای انجام اقدامات مربوط به این کارخانه هستند عملا فعالیت کشاورزان در منطقه را مختل می‌کند.

 عضو هیئت رئیسه خانه کشاورز ایران خاطرنشان کرد: بنده این تقاضا را دارم که با توجه به وضعیت اضطراری که ذخایر آبی در کشور و به ویژه استان خراسان رضوی دارند طبق بخشنامه سازمان حفاظت از محیط زیست تمام صنایع آب‌بر به حاشیه دریاها منتقل شوند تا علاوه بر تسهیل تولیدات کشاورزی از فجایع زیست محیطی آن پیشگیری شود.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات